TÜRKÇE  |  ENGLISH  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
İletişim
Country
Organisers
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi
Video
banner_akhisar.jpg


Flaş!! Ermenistan: 2 - Türkiye 2
img_4818.jpgOlimpiyat’ın en güçlü takımlarından olan Ermenistan’a karşı mücadele eden Türkiye Turkuaz, son derece çekişmeli bir mücadelenin ardından rakibine karşı 2 beraberlik ve 1 galibiyet alarak maçtan beraberlik çıkarmayı başardı!

2300’e yakın ELO ortalaması ve turnuvadaki tek büyük ustasıyla ilk üçün en büyük adaylarından olan Ermenistan, takım olarak ilk puan kaybını Türkiye Turkuaz takımından aldı. FM Burak Fırat (2365), GM Samvel Ter-Sahakyan (2504) karşı beraberlik alırken Engin Toprak (2098) güçlü rakibi FM Robert Agharsaryan’ı (2240) oyun sonundaki muhteşem şah kanadı atağıyla yenmeyi başardı. 4. masada Özgür Çatalkılıç’ın zorlanmadan elde ettiği yarım puanla Ermenistan – Türkiye Turkuaz maçı berabere bitti.


Türkiye takımlarının diğer maçları da büyük çekişmeye sahne oldu. Salonda biten en son maç olan FM Cemil Can Ali Marandi (1990) – Melih Yurtseven (1833) karşılaşması eşit pozisyonda oyun sonunda Melih’in yaptığı hatayla Cemil Can’ın lehine döndü. Bu sonuçla birlikte maç, Türkiye Kırmızı: 2,5 ; Türkiye Beyaz: 1,5 olarak son buldu.

Birbirleriyle oynayan kızlarımızın maçlarında da büyük mücadele yaşandı. Emel yine maçını ustaca taktiklerle kazanırken, Ebru Kaplan – Cansu Söylemez karşılaşmasında tehlikeli bir şah kanadı atağı yapan Ebru’nun kale uyuması ile Cansu maçın galibi oldu. Ezgi ve Ayça’nın toplamda çıkardığı 1,5 puanla sonuçta 2,5 – 1,5 Türkiye Kızlar Beyaz takımı maçı kazandı.

Bu turun bir diğer sevindirici haberi de Türkiye Akhisar takımından geldi. Libya B takımı karşısında Barış Başaran ve Mertcan Dolap’ın aldığı galibiyetlerle ilk maç puanını alan Türkiye Akhisar, yüzümüzü güldürdü.

Şampiyonluk mücadelesinde ise kayıpsız giden Hindistan, Gürcistan karşısında aldığı 3 puanla liderlik koltuğunu korudu. Rusya ise birinci masası Ivan Bukavshin (2417)’in aldığı galibiyetle yarım puan farkla Macaristan’ı yenmeyi başardı.

Yarın turnuvada tek tur oynanacak ve maçlar saat 16:00’de başlayacak.
 
 Turkish Chess Federation 2009