TÜRKÇE  |  ENGLISH  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
İletişim
Country
Organisers
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi
Video
banner_akhisar.jpg


Ve Beklelen Karşılaşma: Hindistan - Rusya!

İlk dört turu geride bıraktığımız turnuvada nihayet beşinci turda turnuvanın favori olan iki takımı Hindistan ve Rusya karşı karşıya geldi. Bir gün öncesinden herkesin kendini hazırladığı ve salonun en çok izlenen karşılaşması olan devlerin mücadelesinde kazanan taraf Rusya oldu. İkinci turdan beri 1. masaya oturan ve ufak puan kayıpları olsa dahi yenilmeyen takım Hindistan bugün 2400 ELO ortalamasının üstündeki Rusya’ya karşı koyamadı. Sadece 1. ve 4. masalardan beraberlik koparan Hint oyuncular, orta masalarda Daniil Dubov (2416) ve Vladimir Belous’a (2426) kaybettikleri maçlarla takım olarak ilk yenilgilerini aldılar. Ancak bu galibiyet yine de Rusya’yı 1. masaya taşımaya yetmeyebilir zira 2. turda Azerbaycan karşısında kaybettikleri 2 puan yüzünden Hindistan’ı anca yakalayabilmiş durumdalar…

img_4923.jpgÜst masaları kendine mesken edinen başarılı takımımız Türkiye Turkuaz ise yine ümitleri boşa çıkarmadı ve zorlu ekip Gürcistan’dan 2 puan aldı. Olimpiyat’ın en başarılı Türk oyuncularından olan Engin Topak ise ustaca kazandığı iki piyonu maç sonunda galibiyete çevirmeyi başardı. FM Burak Fırat ise açılıştan itibaren oynadığı sağlam oyunla Gürcü rakibine fırsat tanımadı.


img_4926.jpgKazanan bir diğer Türkiye takımı ise ‘Altın Çocuklar’ olarak da bilinen Türkiye Kırmızı oldu. Güney Afrika karşısında zorlanmadan aldıkları 3 puanla takımlarını üste taşıyan oyuncularımız aynı performansı üstteki rakiplerine karşı da serilemeye çalışacak.

Turnuvada bugün 2 tur oynanacak. Bir sonraki tur olan 6. tur saat 16.00’da başlayacak.

 
 Turkish Chess Federation 2009