TÜRKÇE  |  ENGLISH  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
İletişim
Country
Organisers
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi
Video
banner_akhisar.jpg


Azerbaycan mı, Türkiye Kırmızı mı?

img_5071.jpg

Olimpiyat’ın 6. turunun oynandığı şu saatlerde ‘Satranç Adası’ son derece çekişmeli maçlara sahne oluyor. Rusya’yla berabere kalan ancak yine de 1. sıradaki yerini koruyan Hindistan Özbekistan karşısında ter dökerken; Rusya, Gürcistan’dan puan çıkarmaya çalışıyor. Önceki tur Güney Afrika’dan 3 puan alan Türkiye-Kırmızı ise komşu Azerbaycan’a karşı mücadele veriyor. Bu önemli maç ve Türkiye’nin satranç grafiği hakkında yakından tanıdığımız Azeri takımının antrenörü IM Fikret Sideifzade ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Türkiye satranç camiasında Fikret Hoca’yı birçok kişi tanır. Birebir çalıştığı Türkiyeli oyuncuların yanı sıra, federasyonun düzenlediği kamplarda da birçok yetenekli çocuğa ders vermiş başarılı bir antrenördür. Uzun yıllardır da 1. ligde Antalya Çallı Spor adına hamle yapmaktadır (Her ne kadar bu sene ligde kalmayı başaramamış olsalar da Fikret Hoca tekrar 1. lige yükseleceklerinden emin). Oldukça mütevazı bir yapısı olan Fikret Hoca, kısıtlı zamanda sorduğumuz birkaç soruyu bizim için yanıtladı.


 

N. Pınar Aydın: Merhaba Hocam, öncelikle ayırdığınız vakit için çok teşekkürler..
Fikret Sideifzade: Lafı mı olur…

Aydın: Rusya takımından 2 puan almayı başaran tek takım şu anda Azerbaycan. Nasıl buluyorsunuz bu başarıyı, kısaca Azerbaycan takımını değerlendirir misiniz?
Sideifzade: Evet çocuklar fena oynamıyor ama yine de arzu ettiğimiz takımla geldiğimizi söyleyemem. Daha güçlü bir takımla da gelebilirdik. Ancak oyuncu seçimi antrenörler tarafından yapılmadığı için böyle durumlar yaşanabiliyor.

Aydın: Peki sizce takımınız derece yapabilir mi?
Sideifzade: Zorlu bir turnuva, derece yapmak zor. Zaten derece yapsak da yapmasak da dönünce çok fark etmiyor. Derece aldığında aferin diyen yok, yenildiğinde de kızan yok! Teşvik sistemi yeterince iyi değil…

aze.jpgAydın: Türkiye’de teşvikler maddi-manevi bir hayli yüksek. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sideifzade:

Türkiye’ye 2000 Olimpiyatları’nda oyuncu olarak geldiğimde satranç yok denecek kadar azdı. Turnuvalarda Türk takımları alt sıralarda olurdu hep… Ama şimdi durum çok farklı. Geçen ay İtalya’da yapılan Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası’nda son iki tura kadar Türk sporcular hep en üst sıralarda yer aldılar. Zaten başlarında 5 antrenör vardı, çok doğal bir başarıydı bu. Bense İtalya’da koca kafile ile tek başıma ilgilenmek zorunda kaldım. Bu durum tabiî ki başarımızı olumsuz etkiledi. Ancak Türk satrancının gelişmesinin önünde büyük bir engel var. Bakıyorum, sizde okul saatleri çok uzun! Bir çocuk sabah erkenden okula gidiyor ve gelene kadar akşam 5 oluyor… Sonra’da satranç çalışmaya kafa kalmıyor tabi… Sovyet zamanında bizde okul öğleden sonra 1-2 gibi biterdi; hemen ödevlerimizin başına otururduk ve 3’ten itibaren bütün vaktimizi satranca ayırırdık. Türkiye’de bu soruna çözüm bulunursa ben inanıyorum ki kısa zamanda birçok GM yetişecek.

Aydın: Tekrar bu turnuvaya dönersek Fikret Hocam, Türk sporcuların performansı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sideifzade: 16 yaş altının başarılı oyuncularından İzge (Bayyurt), Batuhan (Daştan) gibi oyuncular yok. Ama yine de çocuklar iyi. Burak Fırat, Vahap mesela oldukça başarılı; kısa sürede 2400 olurlar bence.. Ancak Türkiye’de ELO ortalaması düşük olduğu için çocuklar ne kadar çok turnuva oynasa da ELO’ları yavaş artıyor. Yurt dışında daha çok turnuva oynadıkça ELO’ları da daha hızlı artacak.

Aydın: Bizim maçın sonucuna gelirsek; sizce Azerbaycan- Türkiye Kırmızı maçı kaç kaç sonuçlanır?
Sideifzade: (Gülerek) Bence biz kazanırız! 2,5 hatta belki 3 puan çıkarırız.

Aydın: Son bir soru, turnuvayı kim kazanır sizce?
Sideifzade: Hindistan ve Rusya favori tabi, ama bence galip Hindistan olur. Daha karakterli ve hırslı oynuyorlar…
 

Aydın: Teşekkürler…

 
 Turkish Chess Federation 2009