TÜRKÇE  |  ENGLISH  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
İletişim
Country
Organisers
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi
Video
banner_akhisar.jpg


7. Turun Ardından

img_5593.jpgimg_5620.jpg

Boş günün ardından oynanan maçlar, her açıdan rakiplerin birbirine karşı hazırlanmaya ne kadar çok vakit bulduklarını gösterdi. Yaklaşık 1,5 günlük bir boşluk, oyuncularımız hem açılış hazırlıklarını, hem de maç motivasyonlarını olumlu etkilemişti.

Günün en iddialı maçı şüphesiz Hindistan ve Azerbaycan arasında geçti. Dört saatten fazla süren bu çekişmede 2,5 – 1,5 skoruyla kazan taraf Hindistan oldu. Özellikle 1. ve 3. masalarda verilen mücadele izleyicilere heyecanlı anlar yaşattı. Maçta, Azerbaycan aradaki 1,5 puanlık farkı kapatmaya çalışsa da güçlü ekip karşısında bunu başaramadı.
Diğer maçlar hakkında detaylı bilgi için haberin devamına tıklayınız.

img_5597.jpg2. ve 3. masalarda ise skorlar tahminlerin ötesinde oldu. 2. masada favori Rusya elbette Özbekistan’ı elinden kaçırmadı ama doğrusu kimse 4–0 gibi büyük bir fark beklemiyordu! 3. masada ise Gürcistan, Ermenistan karşısında iyi bir direniş göstermekten uzak; ancak bir beraberlik alabildi.

 

 

   

 

 

img_5641.jpgAlt masalar da bu ‘fark atarak yenme’ geleneğini bozulmadı. 22 takımın olduğu İsviçre sistemiyle oynanan bir turnuvada 7. turdan itibaren güç farkı yüksek olan takımların eşleşmesi doğal bir sonuç. Turnuvanın kalan maçlarında da buna benzer ‘farklı’ skorları görürsek şaşırmayalım! 

 

7. turun Türkiye takımları için genel olarak güzel geçtiği söylenebilir. Türkiye-Kırmızı, Türkiye-Kızlar Kırmızı ve Türkiye-Kızlar Beyaz takımlarımız rakiplerine karşı üstünlük sağlarken, Türkiye-Turkuaz ve Türkiye-Beyaz rakiplerinden ikişer puan almayı başardılar. Takımlarımızın bu güzel skorları elbette onların başarılı oyunlarından kaynaklanıyor. Ancak itiraf etmeliyiz ki, bazen de şans gülüyor yüzümüze…

 

img_5612.jpgtopak.jpg


 

 

 

 

 

 

   

Bugünkü maçında Türkiye-Turkuaz takımının 3. masası yetenekli oyuncumuz Irmak Sipahioğlu, rakibinin dikkatsizliği ve heyecanı sayesinde fazladan yarım puan aldı! 71…. Şg6 hamlesiyle birlikte üç konum tekrarı oluşan maçta, İngiliz oyuncu Sathyanandha’nın durumu fark etmemesi sonucu maç 72. f4 hamlesiyle devam etti ve Irmak kısa sürede maçı kazanan taraf oldu.

Yarın iki maçın oynanacağı turnuva, saat 10.00’da 8. turla devam edecek…

 
 Turkish Chess Federation 2009