TÜRKÇE  |  ENGLISH  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
İletişim
Country
Organisers
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi
Video
banner_akhisar.jpg


Bir Kıza Yenildim ve Hayatım Değişti!

pe.jpgGünlerdir sizlere oyuncularımızın başarılarını anlatan haberler veriyoruz. Bu haberlerde şüphesiz en geniş yeri Engin Topak alıyor. 8 maçta aldığı 7,5 puanla herkesi şaşırtan Engin, maçlarının hiç birini rakiplerinin basit hataları sonucu kazanmıyor. Bilakis, bugün olduğu gibi 2400 ELO seviyesindeki ustalara karşı korkusuzca fedalarla ve nefes kesen oyun sonlarıyla bu puanları elde ediyor. Turnuvanın 8. turunda Rus satranççı Vladimir Belous’u (2426) mükemmel iki kalite fedasıyla yendikten hemen sonra başarılı oyuncumuz Engin Topak’la kısa bir söyleşi yaptık. Akhisar’da gösterdiği üstün başarının hikâyesini bir de ondan dinleyelim istedik.

Röportaj için haberin devamına tıklayınız.


N.Pınar Aydın: Merhaba Engin, öncelikle tebrik ederim, çok güzel bir maç kazandın…

Engin Topak:Teşekkür ederim…

Aydın: Söyleşimize seni daha yakından tanıyarak başlayalım istersen. Bize biraz kendinden ve satranca başlama hikâyenden bahseder misin?

Topak: 15 yaşındayım, bu sene lise 2’ye geçtim ve Mersin’de yaşıyorum. Satranca ilkokul 3. sınıfta okulda aldığım satranç dersleriyle başladım. Öğretmenim yeteneğimi keşfedince beni Metin Alper hocamın kursuna yönlendirdi. O zamandan beri de 5. ve 8. sınıfta verdiğim aralar hariç sürekli satrancın içindeyim.

Aydın: Birçok satranççı için ilk turnuvası çok önemlidir, senin için de öyle oldu mu?

Topak: Elbette! Hiç unutmuyorum, ilk turnuvamda Seray Tülay’la oynamıştım. Benden çok daha iyi olmasına rağmen 4 saat sürmüştü maç. Yine de 4 saatin sonunda bir kıza maçı kaybedince çok hırslandım ve kendimi geliştirmeye karar verdim. Seray olmasaydı belki böyle olmazdı… (Gülerek)

Aydın: Eminim Seray bu habere çok sevinir! Peki, ilk dereceni ne zaman aldın?

pnar.jpgengin.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Topak: İlkokul 3’te yaş gruplarına katıldığımda 63. olmuştum. Bir sene sonra ise 7. oldum. Ortaokula geçince de iki defa Milli Eğitim Bakanlığı’nın turnuvasında 2. oldum. Nihayet 8. sınıfın yazında da 1869 olarak ilk ELO’m çıktı…

Aydın: Şimdi de 2098 ELO’dasın, oldukça hızlı bir artış. Bu seviyeye gelmek için nasıl çalıştın peki? 

Topak: Öncelikle Metin (Alper) hoca çok destek oldu bana. Turnuvalara hazırlanırken kendi evimden çok onun evinde vakit geçirdim diyebilirim. Beni belirli bir seviyeye getirdikten sonra satranç kulübüne yeni bir hoca getirtti, Melis Annaberdiev. 6-7 aydır haftada yaklaşık 10-12 saat Melis hocayla çalışıyorum. Benim için gerçekten çok verimli geçiyor. Hocalarım olmadığı zaman da kitaplardan ve bilgisayardan çalışıyorum.

Aydın: Engin satrançta ve genel olarak hayatta hedefin nedir?

Topak: Satrançtaki ilk hedefim bir an evvel FM olmak. Uzun vadede ise ileri gidebildiğim kadar gitmek istiyorum. Onun dışında hayattaki hedefim doktor olmak. Bunu başarabilmek için lise 4’te satranca ara vermem gerekecek. O zamana kadar elimden geldiğince çok satranç çalışacağım.

Aydın: Burada mükemmel bir performansla izliyoruz seni. Ama öyle sanıyorum ki bir ay önce İtalya’da (Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası) işler bu kadar parlak değildi. Ne değişti sence bu bir ayda?

Topak: İtalya gerçekten çok kötüydü, hayatımın en kötü turnuvası diyebilirim! Ama oradan çok hırslanarak geldim ve Akhisar’a gelene kadar çok yoğun bir çalışmanın içine girdim. Elbette burada takım turnuvası oynuyor olmamız da performansımı olumlu etkiliyor. Hata yaptığımda bunun sorumluluğunu hep beraber alıyoruz, bu rahatlatan bir şey…

Aydın: Son olarak turnuvaya dair bir soru sormak istiyorum. Sence kim birinci olacak?

Topak: Hindistan! Çünkü çok hırslılar, gözlerinin içine bakınca bile anlaşılıyor… 

 Engin’in hırsı da gözlerine bakınca hemen anlaşılır cinsten… Önüne koyduğu hedeflere sağlam adımlarla en kısa sürede gideceğine eminiz, tebrikler Engin!

 
 Turkish Chess Federation 2009