TÜRKÇE  |  ENGLISH  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
İletişim
Country
Organisers
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi
Video
banner_akhisar.jpg


Rusya Şampiyon !
russia_cup.jpgteam.jpg

26 Eylül- 2 Ekim tarihleri arasında Manisa’nın Akhisar ilçesinde başlayan “Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı” bugün sona erdi. 10 turda topladığı 30 puanla güçlü rakiplerinin önünde birinci olan Rusya’yı, 28 puanla Hindistan, 27 puanla da Ermenistan takip etti.

Uzun bir süre Hindistan’ın lider olduğu turnuvada Hintli ekibin Ermenistan’a yenilmesi ile Rusya son turda öne geçti ve Olimpiyatı birinci olarak tamamladı. Hemen ardından gelen ve birçok usta satranççının favorisi olan Hindistan ise 2 puan farkla birinciliği kaçırdı. Turnuvanın tek büyük ustasına (GM) sahip olan Ermenistan ise bu avantajını kullanarak zorlu rakiplerin arasından sıyrıldı ve üçüncü oldu.

Türk Takımlarından Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Beşincilik!


Olimpiyata 6 takımla katılan Türkiye ise şampiyonlardan oluşan takımı Türkiye-Turkuaz ile Özbekistan, Macaristan, Azerbaycan gibi satrançta söz sahibi ülkelerin önüne geçerek 5. oldu. Bireysel derecelerde ise yetenekli gençlerden oluşan Türkiye-Turkuaz’ın oyuncusu Engin Topak, 3. masada 6 maçta 5,5 puan alıp yenilgisiz olarak “3. Masalar Birincisi” olmaya hak kazandı. (8. turun sonunda Engin'le yaptığımız röportaja buradan ulaşabilirsiniz) Aynı takımın oyuncusu Özgür Çatalkılıç ise "Yedek Masalar Üçüncüsü" oldu.

engin.jpgozgur.jpg
Dünya Okullararası Satranç Şampiyonu olan ve bu turnuvada Türkiye-Kırmızı takımının oyuncusu olan Vahap Şanal ise “2. Masalar Üçüncüsü” oldu. Türkiye-Kızlar Kırmızı takımının oyuncusu Emel Kaya da en zorlu maçların oynandığı ilk masada “1. Masalar İkincisi” olarak bizleri gururlandırdı. 

vahap.jpgemel.jpgminikler.jpgMinik Sporcuları Unutmadık !

Şampiyonanın en küçük kızı Elfelo Eklas (Libya) ve erkek sporcusu Berdiyev Govshyt (Türkmenistan) altın madalyalarını TSF Disiplin Kurulu Başkanı Vehbi Başaran'dan aldılar (Soldaki Resim) . Yüzlerindeki mutluluğu ve heyecanı görebiliyor musunuz ?

Daha Önce Hiç Böyle Bir Turnuva Görmedik!


Akhisar’da düzenlenen Olimpiyat, organizasyondaki başarısıyla katılımcıların hafızasına kazındı. Birçok oyuncu ve kaptanın belirttiği gibi daha önce yapılan turnuvalardan çok daha farklı bir turnuvaydı. Boş günde düzenlenen zeytin toplama, zeytinyağı çıkarma, şehir turu ve performans gecesiyle bütün streslerini attıklarını söyleyen oyuncular, kapanış töreninde hediye edilen zeytin ve zeytinyağlarıyla Akhisar’dan son derece keyifli ayrıldılar.  Turnuvanın sıcak atmosferinde dondurmalarının bile eksik olmadığını belirten genç ustalar(inanılması güç ama gerçek, turnuva sponsorlarından Akhisar’ın en ünlü dondurmacısı 9. tur öncesi bütün salona dondurma dağıttı! TSF Başkan Vekili Murat Kul'un konu hakkındaki yazısına buradan ulaşabilirsiniz. ) , katıldıkları tüm turnuvaların böyle rahat ortamlarda olmasını dilediler.

“400 Yıl Sonra da Bu Organizasyonla Hatırlanacağımıza Eminiz!”

Olimpiyatın kapanış töreninde konuşma yapan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı ise yaptıkları çalışmalarda bundan 400 yıl önce Akhisar’da satranç oynandığına dair bulgulara ulaştıklarını ve başarılarının sırrının burada gizli olduğunu belirtti. Hızlı, konuşmasını “400 yıl sonra da bu başarılı organizasyonla hatırlanacağımızdan eminiz!” sözleriyle bitirdi.


Bundan sonraki senelerde de böyle güzel organizasyonlarda görüşmek üzere, turnuvada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. 11-23 Kasım tarihleri arasında Antalya'da Dünya Yaş Grupları Şampiyonası'nda buluşmak dileğiyle...
 
 Turkish Chess Federation 2009