TÜRKÇE  |  ENGLISH  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
İletişim
Country
Organisers
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi
Video
banner_akhisar.jpg


Rusya Şampiyon !

russia_cup.jpgteam.jpg

26 Eylül- 2 Ekim tarihleri arasında Manisa’nın Akhisar ilçesinde başlayan “Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı” bugün sona erdi. 10 turda topladığı 30 puanla güçlü rakiplerinin önünde birinci olan Rusya’yı, 28 puanla Hindistan, 27 puanla da Ermenistan takip etti.

Uzun bir süre Hindistan’ın lider olduğu turnuvada Hintli ekibin Ermenistan’a yenilmesi ile Rusya son turda öne geçti ve Olimpiyatı birinci olarak tamamladı. Hemen ardından gelen ve birçok usta satranççının favorisi olan Hindistan ise 2 puan farkla birinciliği kaçırdı. Turnuvanın tek büyük ustasına (GM) sahip olan Ermenistan ise bu avantajını kullanarak zorlu rakiplerin arasından sıyrıldı ve üçüncü oldu.

Türk Takımlarından Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Beşincilik!


devamını oku..

Beklenen Gün Geldi, Olimpiyat Bitiyor!

Günlerdir yüzden fazla sporcunun ve kalabalık bir organizasyon ekibinin ter döktüğü Dünya 16 Yaş altı satranç Olimpiyatı bugün oynanan 10. turla sona eriyor. Son masalarda büyük bir rahatlığın gözlendiği son turda, ilk masalarda kıyasıya bir mücadele görülüyor. Hindistan ‘kara kara’ 2 puanlık farkı kapatmanın yollarını, Rusya ise son anda yerleştiği liderlik koltuğunu kalıcı kılmanın yolunu arıyor. Türkiye takımları ise masa derecesi çıkarmak için var güçleriyle mücadele ediyorlar…

Kazananlar ve ayrıntılar ilerleyen saatlerde duyurulacaktır…

devamını oku..

Ve Sonunda Eşitlik Bozuldu: Rusya Lider!

img_5732.jpg

9 maçı geride bıraktığımız Akhisar’da, 2 turdur süren Hindistan-Rusya eşitliği nihayet bugün bozuldu. Günlerdir liderlik koltuğundan kalkmayan ve sadece Rusya’yla beraberliği olan yenilmez Hindistan, bugün Ermenistan karşısında 2,5-1,5 mağlup olarak koltuğu Rusya’ya bıraktı. Hindistan’daki formsuzluğu fırsat bilen Rusya ise ekibimiz Türkiye-Kırmızı’yı 3,5-0,5 gibi farklı bir skorla yenince, 2 puan farkla tek başına lider oldu. Kazandığı galibiyetle kendisini de 3. sıraya taşıyan Ermenistan, son turda da bu performansını korumaya çalışacak.

Türkiye takımları ise bu maçta da birbirleriyle karşılaşma geleneklerini bozmadılar. Türkiye-Turkuaz 3,5-0,5 skoruyla Türkiye-Beyaz’ı yenerken, Türkiye-Kızlar Kırmızı ise Libya-A ekibinine karşı 3-1’lik bir üstünlük kurdu. Aslında birinci masada Emel 4 hamlelik matı kaçırmasaydı çok daha görkemli olabilecek bu skor, ne yazık ki bir puan kaybının yanı sıra büyük olasılıkla Emel’in masa derecesine de mal oldu. Bir diğer tarafta Kırmızı’dan gelemeyen 4 puan, Beyaz’dan geldi ve Türkiye-Kızlar Beyaz, Libya-B’yi 4-0 mağlup etti.

Yarın son turun oynanacağı turnuva saat 10.00’da başlayacak.

devamını oku..

Bir Kıza Yenildim ve Hayatım Değişti!

pe.jpgGünlerdir sizlere oyuncularımızın başarılarını anlatan haberler veriyoruz. Bu haberlerde şüphesiz en geniş yeri Engin Topak alıyor. 8 maçta aldığı 7,5 puanla herkesi şaşırtan Engin, maçlarının hiç birini rakiplerinin basit hataları sonucu kazanmıyor. Bilakis, bugün olduğu gibi 2400 ELO seviyesindeki ustalara karşı korkusuzca fedalarla ve nefes kesen oyun sonlarıyla bu puanları elde ediyor. Turnuvanın 8. turunda Rus satranççı Vladimir Belous’u (2426) mükemmel iki kalite fedasıyla yendikten hemen sonra başarılı oyuncumuz Engin Topak’la kısa bir söyleşi yaptık. Akhisar’da gösterdiği üstün başarının hikâyesini bir de ondan dinleyelim istedik.

Röportaj için haberin devamına tıklayınız.

devamını oku..

 Turkish Chess Federation 2009